Wyczesany las - logo

Wyczesany Las

W 2018 roku wymyśliliśmy projekt o nazwie „Wyczesany LAS”. Jego mechanizm zakłada, że śmieci sprzątnięte z lasu umożliwiają zbieranie środków finansowych na nasadzanie nowych drzew. Inicjatywa łączy w sobie aspekt artystyczny – związany z naszą działalnością zawodową, ekologiczny – związany z naszymi zamiłowaniami i charytatywny – wynikający z potrzeby serca.

Projekt opiera się na lokalnych, oddolnych działaniach, mających na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, zaangażowanie mieszkańców Trójmiasta w ochronę przyrody i okazywanie szacunku do niej. W skrócie, cała idea sprowadza się do tego, że sprzątamy śmieci w lesie, potem są artystyczne „czary mary” i finalnie sadzimy drzewa w Trójmieście.

I tak oto wydaliśmy pierwszy kalendarz, który zasadził 2019 drzew.

I EDYCJA

Nasza autorska inicjatywa miała debiut w 2018 i składała się z 4 etapów. W ramach pierwszego z nich zorganizowaliśmy akcję sprzątania lasu – okolic urokliwej Polanki Redłowskiej w Gdyni. W drugim etapie dwanaście wybranych przez nas śmieci stało się bohaterami artystycznej sesji zdjęciowej autorstwa niezastąpionej Wioletty Kozłowskiej. Założenie było takie, aby ujęcia fotografki pokazywały przede wszystkim piękno przyrody, a śmieci ukazane były w sposób artystyczny, niebrutalny, ale zmuszający do refleksji – miały być niczym niechciany mistrz drugiego planu. Powstałe fotografie wykorzystaliśmy w ramach trzeciego etapu projektu – do zaprojektowania i wydania kalendarza, który zasadzi 2019 drzew.

Kalendarz wydrukowaliśmy na papierze pochodzącym w 100% z recyclingu, użyliśmy farb ekologicznych, zawieszka nie zawierała plastiku. Udało nam się pozyskać kilkunastu partnerów dystrybuujących naszą „ekocegiełkę” stacjonarnie w Trójmieście, zaprzyjaźnione wydawnictwo sprzedawało kalendarz online, zorganizowaliśmy wystawę zdjęć w jednej z galerii handlowych, media publikowały kolejne informacje o postępach naszego projektu. Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarzy przeznaczyliśmy na ostatni, czwarty etap akcji – wiosenne nasadzenia.

Wyczesany LAS okazał się sukcesem! Projekt przebił nasze najśmielsze oczekiwania i w marcu 2019 kilkaset osób posadziło z nami (przy wsparciu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni) 2019 dębów w gdańskim Parku Reagana.

II EDYCJA

Rok później, przy II edycji, zdecydowaliśmy się zrealizować projekt na większą skalę niż podczas pierwszej odsłony. W pierwszym etapie, wraz z grupą Weź to Podnieś, przedstawicielami rad dzielnic, lokalnymi aktywistami i licznymi ochotnikami miłującymi przyrodę sprzątnęliśmy jednego dnia aż 12 leśnych lokalizacji w trójmieście (7 Gdańsk, 4 Gdynia, 1 Sopot). W każdym ze sprzątanych punktów mieliśmy koordynatora, worki, rękawiczki, uzgodniony odbiór śmieci ze służbami miejskimi itd. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem, bo jednego dnia z trójmiejskich lasów wyjechało kilkaset worków śmieci, kanapy, telewizory, opony itd.

Następnie z każdej lokalizacji wytypowaliśmy po 1 „najciekawszym” śmieciu. W kolejnym etapie dwunastu wybranym śmieciom zrobiliśmy sesję zdjęciową, a powstałe w jej wyniku artystyczne fotografie (autorstwa utalentowanej Anny Zakrzewskiej) wykorzystaliśmy w 3 etapie do zaprojektowania i wydania kalendarza „który zasadzi 2020 drzew”. Kalendarz, jak poprzednio, wydrukowaliśmy na papierze pochodzącym w 100% z recyclingu, użyliśmy farb ekologicznych, zawieszka nie zawierała plastiku. Projekt graficzny poszczególnych plansz wzbogacony został o mapkę z lokalizacją wskazującą skąd śmieć dokładnie pochodzi i informację kto był jego znalazcą, a na kalendariach uwzględniliśmy święta ekologiczne i przyrodnicze. Kalendarz dystrybuowany był w około 20 trójmiejskich punktach partnerskich. Uzyskany dochód ze sprzedaży kalendarzy pozwolił nam zrealizować ostatni, czwarty etap – posadzenie 2020 drzew (tym razem 1500 dębów i 520 lip.) na Górkach Zachodnich. Ze względu na panujące obostrzenia pandemiczne nie mogliśmy tym razem zorganizować akcji z udziałem mieszkańców. Nasadzenia są realizowane przy wsparciu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Projekt Wyczesany LAS został objęty patronatem honorowym przez prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu.

III EDYCJA

W 2023 po małej przerwie wracamy z projektem! :)

WSPÓLNE SPRZĄTANIE LASU

23.09.2023, w ramach pierwszego etapu projektu, zorganizowaliśmy akcję sprzątania 12 leśnych lokalizacji w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Jednego dnia, dzięki zaangażowaniu mieszkańców Trójmiasta, z naszych lasów wyjechały stosy worków pełnych różnorodnych śmieci.

W październiku zrealizowaliśmy sesje zdjęciowe wybranych śmieci, a w połowie listopada kalendarz trafił do sprzedaży. Można go było kupić stacjonarnie za 50 PLN w dwudziestu punktach na terenie Trójmiasta. Podobnie jak przy poprzednich edycjach, całkowity dochód ze sprzedaży kalendarzy przeznaczymy na wiosenne nasadzenia.

Harmonogram projektu:

Etap I – sprzątanie 12 lokalizacji w Trójmieście: 23.09.2023

Etap II – sesja zdjęciowa i projekt kalendarza: październik 2023

Etap III – wydanie kalendarza i sprzedaż: 11.2023 – 03.2024

Etap IV – sadzenie drzew 27.04.2024

 

Wielkimi krokami zbliżamy się do finału!

Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich mieszkańców Trójmiasta do udziału w finałowym etapie projektu „Wyczesany LAS”. To wyjątkowe wydarzenie ekologiczne, które odbędzie się na gdańskiej Zaspie już 27 kwietnia, od godziny 11:00 do ostatniej  sadzonki!

Przyjdź i posadź z nami 2024 dęby.

Link do wydarzenia: Wyczesany LAS – wspólne sadzenie 2024 dębów

Podobnie jak poprzednia edycja, projekt Wyczesany LAS został objęty patronatem honorowym przez prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz patronatem medialnym przez Trójmiasto.pl i Radio Gdańsk.